QUEEN - cesty českého fanouška

blog fanouška rockové legendy cestujícího po Evropě za svou oblíbenou kapelou

Úvodní slovo

Narodil jsem se v roce 1979 a především z důvodu věku jsem tedy už nemohl stihnout Queen ve své původní sestavě. Fanouškem jsem se stal paradoxně koncem roku 1991 (tzn. pár týdnů po smrti Freddieho Mercuryho), byla to spíše shoda náhod, ale mým prvním zážitkem tedy bylo sledování přímého přenosu Tribute To Freddie Mercury (20.04.1992). Další roky jsem byl spíš běžným fanouškem a doplňoval si postupně sbírku CD.

V roce 1997 jsem se poprvé dostal k internetu a začal vytvářet jeden ze tří tehdejších českých webů o Queen ("Královna Rocku - Queen Of Rock"). Rok poté jsem se procházel po plzeňském náměstí a ke svému úžasu uviděl plakát oznamující koncert Briana Maye v Praze v říjnu 1998. Chvíli jsem váhal, protože 550 Kč za lístek nebylo tehdy pro čerstvého VŠ studenta tak málo, ale zvědavost zvítězila a tento koncert z turné k albu Another World se tedy stal mým prvním "osobním" setkáním se členem Queen. V té době jsem z toho byl naprosto odvařený na několik dalších týdnů či měsíců a možná i to přispělo k tomu, že jsem se stal sběratelem. Zaměřil jsem se čistě na turné a v dalších letech se mi podařilo vybudovat jednu z největších světových sbírek audionahrávek, vstupenek a programů Queen. Relativně mi přála doba, začínaly CD-R, končily kazety, na světě bylo spousta lidí ochotných měnit nahrávky a taktéž různá "memorabilia" stála zlomek dnešních cen. Výměny bootlegů naopak stály obrovské peníze, ale sbírka mě následně v roce 2002 inspirovala k vytvoření webu QueenConcerts, který dlouhodobě byl (a asi stále je) jedním z pěti největších a nejnavštěvovanějších webů o Queen na světě a čerpá z něj informace mnoho knih o Queen či dokonce oficiální web kapely.

Od roku 1998 se tedy snažím v rámci svých možností navštívit co nejvíc koncertů Queen (či jednotlivých členů). Aktuálně už atakuju padesátku akcí po celé Evropě. Nejde úplně o to jet slepě na každý koncert, některé si jsou samozřejmě podobné jako vejce vejci, ale díky dobré a časově nenáročné práci mi v tom nic nebrání a vždycky je lepší vidět "zbytečný" koncert než později litovat, že jsem někam nejel. Na tomto blogu si tedy můžete přečíst mé zážitky z koncertů Queen v posledních cca 25 letech. Texty jsem psal vždy autenticky hned krátce po koncertu, proto omluvte místy až pubertální naivitu některých starších příspěvků...

Tři největší zážitky?

  • 24.11.2001 Londýn - v podstatě první společný minikoncert Briana a Rogera. Jejich hostování na koncertu SAS Bandu nebylo vůbec jisté a o to větší byly emoce, když se to povedlo.
  • 28.03.2005 Londýn - první koncert turné s Paulem Rodgersem. Instrumentálně asi dost chybek, ale komu to vadilo? Queen byli zpátky na pódiu po 19 letech! :-)
  • 22.10.2021 Londýn - poslední koncert Rogerova turné k albu Outsider a možná poslední sólový koncert jeho kariéry? Byl to až nečekaně velký nářez a Brian jakožto host potěšil též...